A Gyűrűk Ura: A két torony (FILM)
A Gyűrűk Ura: A két torony (The Lord of the Rings: The Two Towers) egy epikus fantasyfilm Peter Jackson rendezésében, J. R. R. Tolkien A Gyűrűk Ura című regényének második kötete alapján. A film bemutatójára 2002. december 18-án került sor Észak-Amerikában és a világ nagy részén, Magyarországra 2003.január 9-én érkezett.
A Gyűrűk Ura: A Gyűrű Szövetsége eseményeit követve, a film három szálon halad: Frodó és Samu folytatják küldetésüket Mordorba az Egy Gyűrű elpusztításához, ami során találkoznak Gollammal, a Gyűrű egykori birtoklójával; Aragorn, Legolas és Gimli a harcokban megfáradt Rohan földjére érkeznek, útjuk keresztezi a visszatért Gandalfét, majd együtt küzdenek a helm-szurdoki csatában; ezalatt Trufa és Pippin megszöknek fogságukból és belebotlanak Szilszakállba, a faszerű entbe.
A filmet rendkívül jól fogadta a kritika, noha az adaptáció sokkalta nagyobb visszhangot váltott ki, mint elődje. A két torony frenetikus box office sikerré vált, világszerte több mint 900 millió dolláros bevételt hozott, megelőzve A Gyűrű Szövetségét, s jelenleg az ötödik minden idők legsikeresebb filmjeinek listáján (infláció figyelembevételével a tizenkettedik). A film bővített változata 2003. november 19-én jelent meg DVD-n, hazánkban november 25-én került a boltokba.
A film az első rész képeivel kezdődik, mikor Gandalf lecsúszik Khazad-dûm hídjáról és zuhanás közben a Balroggal küzd. Frodó hirtelen felriad emlékeiből és folytatja útját Samuval az Emyn Muilon, ahol Gollam rájuk támad az éj leple alatt. Azonban a hobbitoknak sikerül megkötözniük tündekötéllel, s bár Samu megölné, Frodó szánalmat érez iránta. Rábírják, hogy vezesse el őket Mordorba.
Az Uruk-haiok Rohanon át futnak Pippinnel és Trufával a fogságukban. Aragorn, Legolas és Gimli üldözi őket, három napon át a nyomukban vannak. Ráébrednek, hogy Rohanba érkeztek, s Legolas kifürkészi, hogy a hobbitokat Vasudvardba viszik. Ott Szarumán az ország megtámadását tervezi. A fővárosban, Edorasban Théoden király mentálisan és fizikailag is gyenge, köszönhetően Szarumán bűvöletének és a király tanácsosa, Kígyónyelvű Gríma ténykedésének, aki immáron Szarumánt szolgálja. Orkok szabadon garázdálkodnak a földön, s egy portyázásuk alkalmával megölik Théoden egyetlen fiát. A király unokaöccse, Éomer rájön, a Kígyónyelvű Szarumán csatlósa és méreggel elöntve szegezi neki a kérdést, mit ajánlott fel neki cserébe az áruló mágus. Mikor Gríma Éomer húga, Éowyn felé pillant, Éomer dühvel elöntve rátámad. Az őrök megfékezik, és a Kígyónyelvű száműzi őt Rohanból.
Frodó és Samu a Holtlápon vágnak keresztül, ahol elrejtőzni kényszerülnek egy Gyűrűlidérc elől, aki szárnyas teremtményén repül el a vidék felett. Sikerül elérniük a Fekete Kapuhoz, azonban Gollam elárulja nekik, létezik egy kevésbé kockázatos út is délebbre. Trufa és Pippin megszöknek fogságukból, mikor Éomer emberei rajtaütnek az Uruk-haiokon. Éomer másnap pirkadatkor tájékoztatja a szembejövő Aragornt a mészárlásról, így a három útitárs a helyszínre siet. Ott a két hobbit nyomát követve a Fangorn erdőbe jutnak. Az erdőben Pippin és Trufa találkozott Szilszakállal és egy Fehér Mágussal. Aragorn, Legolas és Gimli ráébred, a mágus az újjászületett Gandalf, aki feláldozta magát a Balrog ellen. Négyen Edorasba utaznak lóháton, ahol Gandalf felszabadítja Théodent Szarumán uralmából és kidobják a Kígyónyelvűt a palotából. Thédon szembesül fia halálával és a nyílt háborúval, s úgy dönt, a Helm-szurdokba menekíti népét. Gandalf Éomer keresésére indul, míg Éowyn megismerkedik Aragornnal.
Ithiliennél, Gollam megszabadul sötét énjétől, s megpróbál barátságot kötni Frodóval és Samuval. A három egy csatába csöppen és foglyul ejtik őket. Aragornnak a Helm-szurdokba vezető úton meg kell mentenie a menekülteket Szarumán farkasaitól. Az ütközet hevében lezuhan egy szikláról, a túlélők pedig kimerülten érkeznek meg a szurdokba. Völgyzugolyban Elrond igyekszik meggyőzni Arwent, hogy a tündék ideje leáldozóban van, így tartson vele Nyugatra. Bizonytalan abban, a tündék segítsék-e még az embert. Frodót és Samut Henneth Annunba viszik, ahol megismerik Faramirt, Boromir öccsét, aki miután Gollamot is elkapja, tudomást szerez az Egy Gyűrűről. Úgy dönt, a Gyűrű Gondorba megy. Rohanban, Aragorn magához tér, s útján a szurdoki erődbe tízezres orksereget figyel meg. Megérkeztekor kétségbeesést talál, háromszáz ember készültét a csatára, akik közül sok túl öreg vagy túl fiatal. Kétszáz tünde jön Lórienből segíteni. A Fangorn erdőben, Szilszakáll és a többi ent tanácskozik.
A harc elkezdődik, a szurdokot védőknek sikerül az Uruk-haiokat a falakon kívül tartani, de számos áldozatot szed az elnyúló küzdelem. Az ellenség betöri a kaput Aragorn és Gimli legnagyobb erőfeszítése ellenére is, így az emberek visszaszorulnak az őrtoronyhoz. A Fangorn erdőben Szilszakáll úgy dönt, az entek nem harcolnak, ám mikor Pippin az erdő azon részére vezeti, ahonnét Szarumán kivágatta a fákat, éktelen haragra gerjed. Osgiliathnál Faramir és a hobbitok szembekerülnek egy Gyűrűlidérccel. Mikor a Helm-szurdokban a toronyhoz vezető kaput megtámadják, Gandalf, Éomer és kétezer rohír érkezik, hogy visszaverjék az Uruk-haiokat; az entek elárasztják Vasudvardot, míg Samu és Faramir megmentik Frodót a Nazgûltól.
Samu narrációja – mely a történet helyes folytatódásáról szól – közben a harcok képeit látjuk, majd Faramir útjára engedi a hobbitokat és Gollamot. Gandalf és társai tudják, a háború már közel van, s minden reményüket Frodóba vetik. Faramir embereinek rossz bánásmódja következtében Gollam rosszabbik énje visszatér, s kiterveli, hogyan fogja megszerezni a Gyűrűt az Ő segítségével.
A két torony kezdetben nem egy teljes filmként indult: ehelyett részei a Miramax által tervezett két film egyike, A Gyűrű Szövetsége konklúziójaként szolgáltak. Azonban mikor a New Line-hoz került és trilógia lett belőle, Jackson, Walsh és Boyens félredobták forgatókönyvüket. A két torony elkészítése bizonyult a legbonyolultabbnak a három filmből, mivel sem tiszta kezdet, sem látható vég nem állt rendelkezésre, amire a forgatókönyvet alapozhatták volna. Mindazonáltal egyértelmű döntés született, hogy a helm-szurdoki csata szolgál majd tetőpontként, s ezen elhatározás értelme kihatott az egész történet hangulatára és stílusára.
A legszembetűnőbb eltérés a könyv és a film között maga a struktúra. Tolkien A két toronya két részből áll, az egyik a rohani háborút, a másik Frodót követi nyomon. A filmből kimaradt a könyv kezdete, Boromir halála, amit A Gyűrű Szövetsége tetőpontjaként használtak. Továbbá, hogy a film szerkezete lineárisabb legyen, a történetet úgy rendezték át, hogy passzoljon az idővonalhoz, amit Tolkien csak a könyv Függelékében részletez. Az átalakításnak köszönhetően a csúcspont a Helm-szurdokban lezajló ütközet, így a Szövetség Vasudvardba érkezése és Frodó küzdelme a Banyapókkal A király visszatérre marad.
Megjegyzendő különbség a történetben, hogy Théodent szó szerint megszállja Szarumán, míg a könyvben csupán Kígyónyelvű szavai befolyásolják. Ezen kívül, Théoden erejét visszanyerve is bizonytalan a cselekvésben, s a Helm-szurdokba menekül. A könyvben harcba vonul, s csak akkor vetül rá is támadás, mikor Erkenbrandon akar segíteni. Erkenbrand nem szerepel a filmben: karakterét Éomerébe olvasztják, aki a film végén Gandalffal érkezik az ostromba. Éomer maga a könyvben végig jelen van a csatánál.
A Helm-szurdokba vezető úton az edorasi menekülteket farkasok támadják meg. A jelenetet feltehetőleg A Gyűrű Szövetsége könyvváltozatának azon szcénája ihlette, ahol a Szövetség küzd velük. Itt, egy új szálat alkottak a filmhez, amiben Aragorn lezuhan egy szikláról, s halottnak vélik. Jackson mindezt a feszültség kedvéért adta hozzá. Ez a momentum újabb vonalat eredményez Arwennel, ahol a tünde úgy dönt, elhagyja Középföldét, miután elveszíti a reményt szerelme jövőjével kapcsolatban. Arwen szerepe a könyv Függelékében elsődleges, s sosem cselekszik így.
Egy komolyabb módosítás is a tervekben szerepelt. Arwen és Elrond ellátogat Galadrielhez, s Arwen csatlakozik a tündék seregéhez, akik a Helm-szurdokba mennek, hogy Aragorn mellett harcoljon. A forgatás alatt a forgatókönyvet megváltoztatták, mivel az írók jobb ötletekkel álltak elő a románc megjelenítésére, és mert az ötlet gyenge rajongói reakciókat váltott ki. Az új jelenetben Arwen Nyugatra megy, a párbeszédes jelenetek azonban megmaradtak, s telepatikussá vágták őket. Azonban egy komolyabb változtatást nem lehetett visszacsinálni: a tünde harcosok részt vesznek az ostromban. Jackson szerint mindazonáltal a módosítás nagyon romantikus és felkavaró: a tündék visszatérnek egy utolsó csatába Középfölde jövőjéért. Néhány rajongó rámutatott, hogy mindez figyelmen kívül hagyja az Utolsó Szövetség nevét a trilógia prológusából.
Egy másik eltérés a tény, hogy Szilszakáll nem dönt rögtön úgy, háborúba megy. Mindez fokozza a feszültséget, és Philippa Boyens társforgatókönyvíró szerint így Pippin és Trufa nem csupán kézipoggyászok szerepét töltik be. Itt a hobbitok Szilszakáll elé tárján a teljes pusztulást, aminek következtében az ent haragra gerjed. Egyéb szerkezeti változtatás az, hogy a hobbitok korábban találkoznak a Fehér Gandalffal, feltételezhetően azért, hogy kijavítsák Tolkien egyik hibáját, miszerint a két hobbit nem reagál Gandalf személyére, mikor Vasudvard lerombolása után először találkoznak.
A készítők döntése, hogy a Banyapókot meghagyják a harmadik filmre, azt jelentette, hogy Faramirnak akadállyá kell válnia Frodó és Samu számára. A könyvben Faramir (akárcsak Aragorn) hamar ráébred, hogy a Gyűrű veszélyt és kísértést jelent, s nem is habozik elengedni a két hobbitot. A filmben először úgy dönt, a Gyűrű Gondorba megy apjához, hogy így bizonyítsa neki, ér annyit, mint bátyja, Boromir. Faramir elviszi Frodót és Samut az Osgiliath-i csatába, ami a könyvben nem történik meg. Jackson kikacsint az olvasók felé Samu mondatával, „Semmiképpen sem kellene itt lennünk, de itt vagyunk.” Miután látja, milyen hatással van Frodóra a Gyűrű a Nazgul támadása alatt, Faramir változtat elhatározásán, s útjára engedi őket. Ezen módosítások elhalványítják (de legalábbis átformálják) a könyv erős kontrasztját Faramir és Boromir között, aki megpróbálta megszerezni magának a Gyűrűt A Gyűrű Szövetségében. Boyens szerint ezek a változtatások szükségesek voltak a Gyűrű fenyegető voltának megőrzéséhez. A Faramirt alakító David Wenham, aki nem olvasta a könyvet, az eredeti karaktert „drámaian halottnak” találta.
Végezetül, maga a cím, A két torony jelentése is megváltozott. Tolkien számos felvetődő párosítás közül végül megalkotta a végső borítóillusztrációt, s hozzá írt egy jegyzetet, ami A Gyűrű Szövetsége végén található, s amiben Minas Morgullal és Orthanccal azonosítja őket. Jackson filmjében, akárcsak az előzetesekben és plakátokon, Orthanc mellett Barad-dûrt nevezi meg, ami a gonosz szövetségét szimbolizálja. E szövetség az ember elpusztítására irányul – ez alkotja a film cselekményének mozgatórugóját.
Szereplő | Színész | Magyar hang |
---|---|---|
Frodó | Elijah Wood | Csőre Gábor |
Gandalf | Ian McKellen | Bács Ferenc |
Aragorn | Viggo Mortensen | Selmeczi Roland |
Samu | Sean Astin | Kerekes József |
Gollam | Andy Serkis | Láng Balázs |
Gimli | John Rhys-Davies | Rajhona Ádám |
Legolas | Orlando Bloom | Rékasi Károly |
Trufa | Dominic Monaghan | Stohl András |
Pippin | Billy Boyd | Lippai László |
Théoden | Bernard Hill | Újréti László |
Éowyn | Miranda Otto | Györgyi Anna |
Szarumán | Christopher Lee | Reviczky Gábor |
Gríma | Brad Dourif | Kőszegi Ákos |
Faramir | David Wenham | Rajkai Zoltán |
Éomer | Karl Urban | Viczián Ottó |
Szilszakáll (hangja) | John Rhys-Davies | Tolnai Miklós |
Elrond | Hugo Weaving | Rosta Sándor |
Arwen | Liv Tyler | Solecki Janka |
Galadriel | Cate Blanchett | Kovács Nóra |
Haldír | Craig Parker | Markovics Tamás |
Háma | John Leigh | Csík Csaba Krisztián |
Gamling | Bruce Hopkins | Barbinek Péter |
Madril | John Bach | Trokán Péter |
Morwen | Robyn Malcolm | Spilák Klára |
Aldor | Bruce Allpress | Palóczy Frigyes |
Haleth | Calum Gittins | Kováts Dániel |
Uglúk | Nathaniel Lees | Bolla Róbert |
Sharku | Jed Brophy | Papucsek Vilmos |
Mauhur | Robbie Magasiva | Vass Gábor |
Grisnák | Stephen Ure | Rudas István |
Snaga | Jed Brophy | Katona Zoltán |
Lugdush | Sala Baker | Horányi László |
A vadember | Timothy Lee | Kajtár Róbert |
Boromir (bővített változat) | Sean Bean | Sinkovits-Vitay András |
Denethor (bővített változat) | John Noble | Szakácsi Sándor |
Ork mérnök (bővített változat) | Marcus Thorne |
Németh Gábor |